Rozdiel medzi liatym akrylovým plechom a extrudovaným akrylovým plechom.

- 2021-08-02-

Extrudovaný plech je vyrobený z akrylových peliet, pridaných do násypky závitovkového extrudéra, roztavených a plastifikovaných v extrudéri, extrudovaných matricou, kalandrovaných a potiahnutých na získanie akrylovej fólie. Proces: roztavený akrylový materiál - závitovkový extrudér "die" - kalandrovanie - "film" - rezanie - balenie.


Odlievaná doska je vyrobená z MMA ako suroviny, zahrieva sa polymerizáciou pôsobením iniciátora a ochladzuje sa na normálnu teplotu, keď miera konverzie dosiahne 10%. Po odplynení sa naleje do šablóny vyrobenej z anorganického skla a zahrieva sa vo vodnom kúpeli a sušiarni. Potom, čo je materiál úplne polymerizovaný a potom uvoľnený, je akrylový list potiahnutý a upravený do hotového výrobku. Šablóna, ktorá odíde, sa preskupí a recykluje.

Akrylátové liate plechy majú vysokú molekulovú hmotnosť, vynikajúcu tuhosť, pevnosť a vynikajúcu chemickú odolnosť. Tento list sa vyznačuje malosériovým spracovaním, bezkonkurenčnou flexibilitou v systéme farebného systému a povrchovej textúry a celou škálou špecifikácií pre rôzne špeciálne aplikácie. Pretože sa však pri výrobe takejto dosky používa liatie do formy, vo výrobnom procese sa vyskytuje proces chladenia, vzniká veľké množstvo priemyselných odpadových vôd, ktoré spôsobujú škody na životnom prostredí, a keďže sa pridávajú série spôsobov výroby plechov s recyklovanými komponentmi sa vykonáva výroba. Kvalita vyrobených platní nie je zaručená a platne tejto série boli zakázané vyrábať v zahraničí.


Akrylové extrudované plechy V porovnaní s liatymi plechmi majú extrudované plechy nižšiu molekulovú hmotnosť a o niečo slabšie mechanické vlastnosti. Táto vlastnosť je však výhodná pre ohýbanie a tepelné tvarovanie a je výhodná pre rýchle vákuové tvárnenie plastov pri spracovaní veľkých plechov. Tolerancia hrúbky extrudovaného plechu je zároveň menšia ako tolerancia odlievaného plechu. Platí pre stredné a vysoko kvalitné miesta, pretože extrúzna doska je sériovo vyrábaná a farba je nevhodná na úpravu, výrobok je obmedzený určitými farbami. Veľkoobjemová výroba však môže obmedziť výrobu hotových výrobkov a má veľké výhody v špecifikáciách veľkosti výroby. Je možné ho rezať priamo podľa výrobných požiadaviek a nedochádza k plytvaniu šrotu.